Oktay Vural: 'MHP'de yenilenmeye ihtiyaç var'

Oktay Vural istifa kararı sonrası konuştu. Vural "MHP'de bir yenilenmeye, atılıma ve silkilenmeye ihtiyaç olduğu ve bunun karşılanması gerektiği açıktır." dedi.

Oktay Vural: 'MHP'de yenilenmeye ihtiyaç var'

Oktay Vural istifa kararı sonrası konuştu. Vural "MHP'de bir yenilenmeye, atılıma ve silkilenmeye ihtiyaç olduğu ve bunun karşılanması gerektiği açıktır." dedi.

23 Haziran 2016 Perşembe 16:42
Oktay Vural: 'MHP'de yenilenmeye ihtiyaç var'

MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural, "MHP'de bir yenilenmeye, atılıma ve silkinişe ihtiyaç olduğu ve bunun karşılanması gerektiği açıktır." değerlendirmesinde bulundu.
Vural, yaptığı yazılı açıklamada, MHP'nin iç bünyesinde yaşadığı süreç ve tartışmaların önemli tahribat yarattığını, bu tahribatın asıl hedefinin MHP olduğunu belirtti.
"Bu sürecin bir karara vardırılmasının yolunun hukuk labirentlerinin kısır tartışmalarında değil, mensuplarımızın gönlünde ve iradesinde aranmış olması gerektiği açıktır." ifadesini kullanan Oktay Vural, şöyle devam etti:
'ÜLKÜDAŞLIK HUKUKUMUZ DERİNDEN ETKİLENİYOR'
"Şüphesiz bu süreçte demokratik yetkilerini kullanan, kullanmak isteyen veya kullanmayan, her seviyedeki saygıdeğer mensuplarımıza kadar uzayan bizim dışımızdaki unsur, mahfil ve yapıların da dahil olduğu ve tetiklediği üslup, dedikodu mekanizmaları, ülküdaşlık hukukumuzu derinden incitmekte ve hatta kopartmaya doğru sürüklemektedir."
Bu süreçle ilgili endişelerini daha önce kamuoyu ile paylaştığını anımsatan Vural, şunları kaydetti:
"Partimizin kurultay süreçlerinin ne tarafında yer alırsa almış olsun MHP'nin her mensubu muhteremdir, saygıdeğerdir ve dava arkadaşımdır. 'Anlamazsa yakınım uzağım, anlarsa uzağım yakınım olur.' özdeyişinden hareketle ülkücü ve milliyetçi hareket içinde yer alan dava arkadaşlarımızı anlamamız gerekmektedir. Netice itibarıyla politik mücadeleden kayarak suçlamalarla, dedikodularla ortaya çıkan olumsuz tablonun vicdani ve ahlaki icabı olarak partililerimizi derinden yaralayacak, bizi bizden uzaklaştıracak vahim gelişmelerin üzüntüsünü daha fazla yaşamak istememiz mümkün değildir. Gönüller kırmaya değil, gönüller yapmaya odaklanılmalıdır. MHP'nin hali ve geleceği kaotik bir sürece sokulamaz. Bunun içinde aklıselim ve sorumluluk ahlakıyla gereğini yapmamız gerekmektedir."
'MHP'DE BİR YENİLENMEYE İHTİYAÇ VAR'
MHP'nin güçlü olmasına en çok ihtiyacın duyulduğu bir dönemde bulunulduğunu vurgulayan Vural, " MHP'de bir yenilenmeye, atılıma ve silkinişe ihtiyaç olduğu ve bunun karşılanması gerektiği açıktır. Önümüzdeki süreçte buna yönelik düşüncelerimi, tutumumu ve kararımı kamuoyuyla paylaşacağım. Bu süreç boyunca görüşlerimi ifade etme ve katkı sağlama gayret ve arayışlarımı bu safhada herhangi bir şahsi ikbal beklentisi veya makam, mevki ilişkisi içinde olmaksızın ortaya koymam vicdani bir sorumluluk halini almıştır. " ifadesini kullandı.
Oktay Vural, şu görüşlerini paylaştı:
"Bu itibarla 2007 yılından bu yana şerefle sürdürmekte olduğum ve son olarak, 17 Kasım 2015 tarihinde tekrar seçilmiş olduğum, MHP Grup Başkanvekilliği görevimden ayrılmış bulunmaktayım. Bu görevin yüklediği sorumlulukları ve temsil görevini yerine getirirken aziz milletimizin, milliyetçi, ülkücü hareketin, kutlu davamızın, partililerimizin, partimizin, makamın ve uhdemdeki görevin onur ve haysiyeti, partimizin belirlediği görüş, düşünce, politika ve tutumları, aziz milletimizin değer, menfaat ve ihtiyaçları her zaman için vazgeçilmez rehberim olmuştur. Partim adına şahsıma bu görevi yürütme fırsatını tevdi eden sayın Genel Başkanıma ve görevi yürütmeme güven duyan milletvekili arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum."
Vural, açıklamasında, TBMM grup personeline, çalışma arkadaşlarına ve gazetecilere de teşekkür etti.
Semih Yalçın: Oktay Vural farklı düşünüyordu
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Oktay Vural'ın istifasını değerlendirdi
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Oktay Vural'ın grup başkanvekilliğinden istifasına ilişkin katıldığı bir televizyon programında "Kendi isteğiyle böyle bir yolu benimsemiş. Buna söz söyleyecek halimiz yok. 7 Haziran sonrasında arkadaşımızın Genel Merkez'den farklı düşündüğü konular mevcuttu. Sosyal medya üzerinden bazı açıklamalar da yapıyordu. Yakın zamanda kendisinin alacağı pozisyondan durumu daha iyi anlayacağız. Bizim için sürpriz değil. Sayın Genel Başkan da bu karara saygı duydu" değerlendirmesinde bulundu.
MHP'den başkanlık açıklaması: Şu anda flu, net değil
"ALGI OPERASYONU"
Bugün bir yazılı açıklama da yapan Yalçın, MHP hakkında uzun bir süredir algı operasyonu yürütüldüğünü, Türk milliyetçilerine karşı husumet cephesini terk etmemiş bazı eski tüfeklerle, Milliyetçi Hareketi 12 Eylül askeri darbesinden sonra çeşitli endişelerle terk eden bazı isimlerin de bunlara eklendiğini, bu isimlerin MHP karşısında saf tuttuğunu belirtti.
MHP'de olup bitenlerin tasasının, medya levantenleriyle solculuk ve gazeteciliği birbirine karıştıran geleneksel MHP karşıtlarına düştüğünü vurgulayan Yalçın, "Teşbihte hata olmaz. MHP hakkında ileri geri yorum yapan ve son zamanlarda özellikle de sözde muhalifleri destekleyen gazeteci takımının içine düştüğü durum, bir mahallede Müslümanlarla yaşayan farklı dinden cemaatin, camideki ezana, imama ve müezzine karışmasına benzemektedir." ifadesini kullandı.
Yalçın, MHP'nin Türk siyasetinin önemli ve vazgeçilmez bir aktörü olduğuna işaret ederek, bir kısım medya ve yazarların MHP düşmanlığı yaptığını, partideki kaosun devam etmesini istediğini ileri sürdü.
Siyaset ve medyanın MHP tabanına göz diktiğini öne süren Yalçın, muhtemel bir erken seçimde, anayasanın değiştirilmesi ve başkanlık modelinin getirilmesi için MHP'li seçmenin algısının yönlendirilmek istendiğini kaydetti.
Birtakım çevrelerin, MHP'nin giderek güçlenmesinden kaygı duyduğunu bildiren Semih Yalçın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"MHP birtakım iç sorunlarla uğraşıyor olabilir ama bunu en kısa sürede atlatacak ve Milliyetçi Hareket kervanı bölünüp parçalanmadan yoluna devam edecektir.
MHP, bugüne kadar önüne konan bütün engellere, bütün kirli senaryolara ve oyunlara rağmen kendi özünden aldığı güçle ilerlemesini bilmiştir. Bundan sonra da ilerleyecektir.
MHP, çıkar gruplarının, sermayedarların ve uluslararası aktörlerin dizayn ettiği bir parti değil, mukaddes bir davanın yoğurup pişirdiği siyasi harekettir. Türk-İslam ülküsünün kattığı yüksek değerler sayesindedir ki diridir, dinamiktir ve süreklidir. Kökü mazide olan bir fikir hareketinin temsilcisi olan MHP'nin siyasi işlevini yitireceğini düşünenler, zamanla aldandıklarını göreceklerdir."
"MUHALEFET RÜZGARI GEÇİCİ"
MHP içinde muhalefet rüzgarı estirilmesinin geçici olduğunu savunan Yalçın, daha önce de buna soyunanların, başka kapılarda macera aramak zorunda kaldığını ifade etti.
Yalçın, MHP'yi "Bir ulu çınar" olarak nitelendirerek, "Ondan bir dal koparıp, ayrılanların marjinalleştiğine, kuruduğuna şahit olunmuştur. 10 Temmuz'da hüsrana uğrayacağı kesin olan yeni nesil müzmin muhalefeti bekleyen son da öncekilerden farksız olacak, oyun bozulacaktır." değerlendirmesinde bulundu.
MHP'nin, bu badireden bölünerek değil, tam tersine güçlenerek çıkacağına işaret eden Yalçın, şu görüşlerini paylaştı:
"Cenab-ı Hak bu şerri de hayra tebdil edecek, camiamızın feraseti, bu fitneyi ortadan kaldıracaktır. MHP, Türkiye'nin ve Türk siyasetinin geçmişinde vardı, bugününde vardır, yarınında da daha güçlü bir şekilde 'ne ülkünden ne ülkenden vazgeç' diyenlerle var olacaktır.
MHP, bazı çevrelerde umulan ve beklenenin aksine 10 Temmuz Kurultayını, 'davası için doğru adım' gören ve ülkücü iradeyi temsil eden delegelerimizin basireti sayesinde büyük bir sağduyu ve dayanışma ruhu içinde sonuçlandıracaktır.
MHP hakkında hariçten gazel okuyanlara 'Benim ekibim, anlayışım ve fikrim bana, seninki de sana' diyor, herkesin kendi işine bakmasını salık veriyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.