Merkel Almanyada Doğan Türklere Çifte Vatandaşlık Hakkı Verdi

Merkel’in merkez sağ partisi CDU ile rakibi merkez sol SDP büyük koalisyon kurma konusunda anlaştı.

merkel-almanyada-dogan-turklere

Taraftarlar Almanya’da doğan Türklere Çifte vatandaşlık hakkı tanınmasına yeşil ışık yaktı.Koalisyon sözleşmesinde Türkiye’nin AB üyelik süreci içinse yapılan reformların hayata geçirilmesi şart konuldu.

Almanya’da eylül ayındaki genel seçimlerden zaferle çıkan Başbakan Angela ‘in partisi muhafazakâr Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile merkez sol Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında

haftalardır devam eden koalisyon pazarlıkları sonuçlandı.Ancak sadece Almanya’da doğan Türkler çifte vatandaş olabilecek. Sonradan ülkeye gelen Türk vatandaşlarına çifte vatandaşlık hakkı verilmeyecek.

HERKESE ÇİFTE VATANDAŞLIK İÇİN ÇABA HARCADIK

Müzakerelerde herkese çifte vatandaşlık hakkı için büyük çaba harcadıklarını söyleyen SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, “Fakat Birlik partilerine (CDU/CSU) bunu kabul ettirmek mümkün olmadı.

Ancak bu konuda çalışmalarımız devam edecek.” dedi.Başbakan göçmen anne ve babalara, çocuklarına çifte vatandaşlık hakkı tanıyarak, “Bu ülkeye hoş geldiniz.” demek istediklerini kaydetti.

Türkiye’nin ekonomik gelişiminin gıpta ile izlendiğinin dile getirildiği sözleşmede, üyelik müzakereleri için reform çalışmalarının takip edileceği vurgulandı. Metinde, “Demokrasi, hukuk

devleti, din ve fikir özgürlüğünün uygulanması, üyeliğe dönük yeni adımların atılması için ön şarttır.

İki partinin üzerinde uzlaşma sağladığı diğer önemli konular arasında 2015 yılına kadar Almanya’da vergilerin artırılması ve devlet borçlanmasının sıfırlanması da bulunuyor.

Yeni kabinede kimlerin yer alacağı konusunda açıklama yapılmadı. Ancak kabinede SPD’ye 6 bakanlık verilmesi bekleniyor.

CDU ve Sosyalistlerin gelecek dört yıl Almanya’yı yönetecek koalisyon hükümetini kurabilmesi için spd’nin yaklaşık 470 bin üyesinin koalisyon sözleşmesini onaylaması gerekiyor

Yorum kapalı.