İstanbul
Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

'Türkiye adına karar vermezsin'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılan "Milli Tarım Projesi" toplantısında konuştu.

'Türkiye adına karar vermezsin'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılan "Milli Tarım Projesi" toplantısında konuştu.

14 Kasım 2016 Pazartesi 16:14
'Türkiye adına karar vermezsin'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılan "Milli Tarım Projesi" toplantısında konuştu.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulamaya sokulan 'Milli Tarım Projesi'nin ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Toprağa sırtını dönen insan en büyük ihaneti yapmış olur. Çünkü tekrar toprağa döneceğiz. İnsanoğlu tarımı beceremiyor olsaydı medeniyetler kurulamazdı. Bu proje her türlü takdiri ve desteği hak ediyor. Bu projeye hep birlikte sahip çıkmalıyız.

Anadolu bugün olmamız gereken yerin epeyce uzağında. Topraklarımız var ama yeterli teknik destek sağlayarak değerlendirilemiyor. Meralarımız var ama et fiyatı almış başını gidiyor. Topraklarımız su ile buluştuğu zaman ne yazıkki çamur olup gidiyor. Tüm hastalıkların temelinde de o gübreleme yatıyor. Bu reformla birlikte biz doğal gübreye dönmek durumundayız. Yapmamız gereken işlerin başında çöp atıklarını kompos gübreye çevirmek suretiyle kullanabiliriz. Bu kimyevi azotun tehdidinden de topraklarımızı kurtarabiliriz. Şu anda sadece 30 büyükşehir belediyesi bu konuda adım atma çalışmaları hızlandırsa...

Türkiye 2003-2015 oranında yüzde 4 büyürken tarımda bu oran yüzde 2'dir. Türkiye'nin gıda ve et ithalatı yapıyor olması ortada bir sorun olduğunun belirtisidir. İnşallah bu projeyle sorunların çözümü konusunda önemli bir adım atmış oluyoruz. Enflasyon hedeflerine ulaşamamızın en önemli nedeni gıda fiyatlarıdır. Domates salatalık fiyatlarını görünce ağrıma gidiyor. Bunu aşacağız. Bizim sebzede çeşitlerimizin çok artması lazım. Artıracağız. Bu topraklarda çok sebze ürer, meyve çeşitlerimizi artırmamız lazım. Adamlara gidiyorsun bakıyorsun peynirlerin envai çeşitleri var. Bizde niye olmuyor? Bizde istediğimiz peyniri yaparız. Sonrada dünyaya pazarlayacağız. Başbakanımız teşvikleri açıkladı. Bundan sonra çalışmak kalıyor.

Osmanlı'yı ayakta tutmanın yolu iaşecilik sistemiydi. Bizim de fiyatları dengede tutacak bir sistem oluşturmamız lazım. Teşvikler var, ne kalıyor çalışmak. Peygamberlerin mesleği olan çiftçilik ve çobanlığı bilgilendirmeyle teşvik ederek ülkemizde hakettikleri konuma getirmeliyiz. Çobanlık deyip hafife almayın. Çobanlığın felsefesini anlamayan insan yönetemez. Ben de bir çobanım. Hepiniz çobansınız, hepiniz güttüklerinizden mesulsunuz buyuruyor Peygamberimiz. Anlamayan anlamaz. Anlamayanların geldiği durum belli. Biz işimize bakalım.

Sadece biraz suya, gübreye, emek, kardeşlik tohumlarının yeniden yeşertilmesine ihtiyaç vardır. 14 yılda Balkanlardan Orta Asyaya Afrika'ya kadar gönül köprüleri kurma çabasındayız. Geçtiğimiz cuma Belarus'ta Minsk Camii'nin açılışını yaptık, eksi 8 derecede. Tarihimizde sömürgecilik olmadığından birlikte kazanacağımız projeler teklif ediyoruz. Her türlü riski göze aldık. Hem kendimiz hem de tüm mağdurlar için bu gayretleri gösterirken birileri de ülkemizi terörle yakmak için uğraşıyor.

Ülkemizin içinde birliğimizi beraberliğimizi güçlendirecek adımları attık. Hem kendimiz hem de tüm mağdurlar için gayret gösterirken, birileri de ülkemizi yakmak için uğraşıyor. Terör örgütlerinin her biri aynı amaçla saldırıyor. Ülkemize en büyük zararı vermeye çalışıyorlar, her birinin arkasında farklı güçlerin olduğunu biliyoruz. Milletimizi tanımadıkları için başka yerlerde işleyen planlarının ülkemizde niye tutmadığını anlamaya çalışıyor. Bilmiyorlar ki bu millet aziz bir millet. Bilmiyorlar ki bu millet yüce bir millet. Türkiye'yi devletlerden devlet sananlar, milletlerden millet sananlara yanıldıklarını 15 Temmuz'da bir kez daha gösterdik. Çiftçi kardeşlerimiz de neler yapabileceklerini gösterdiler. Ekranda izledik zekaya bak, ne yaptı, tarlasını yaktı. Niye yaktı F16'lar nerede kim var göremesin. Kardeşimize milletim adına teşekkür ediyorum. Sağolsun varolsun. Kimisi traktörüne atladı. Biçer döverimle beraber. Senin F16'ın varsa benim de traktörüm var. Senin helikopterin varsa, benim kamyonum var. Hepsi anında. Benim hanım kardeşlerim de boş durmadı.

Darbe girişimi sonrası samanlarını ateşe verene tazmini teklif edildiğinde biz o samanları Allah için yaktık diyerek Türk milletinin asaletini gösterdiler. 9 çiftçimiz şehit olmuştur. Pek çok çiftçimiz saflarını belli etmiştir. Böyle bir millete kim diz çöktürebilir. Böyle bir millete kim teslim olabilir.

Doğu'ya bakın Orta Anadolu'ya. Derik'te teröristler tarafından katledilen Kaymakam ve Bakanlıkça görevlendiren Muhammed Safitürk kardeşimizin cenaze törenine katıldık. Yürekleri sızlatan bir görüntüydü. Metanetleri geleceğimize olan güvenimi güçlendirdi. Aynı zamanda mücadele azmimizi de biledi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Cumhurbaşkanı olarak şu mesajı vermek istiyorum. Bugüne kadar hiçbir şehidimizin kanını yerde koymadık, koymayacağız. Artık mesele bu boyutu aşmıştır. Türkiye'ye her saldırıya yönelik ihanete öyle bir cevap vereceğiz bir daha akıllarından bile geçiremeyecekler.

Terör örgütüne de onlara destek verenlere de dünyayı dar etmezsek yazıklar olsun. Biz şu anda hükümetimiz ve MHP idam konusunu görüşmekten yanlar. Bütün mesele parlamento bu kararı aldığı anda bana da onaya geldiğinde ben bunu onaylarım. Ondan sonra referandum ile millete gelecek. Asıl onay mercii sizsiniz, millet.

Şimdi Batı 'idam olmaz' diyor. Batı'ya sesleniyorum, ey batı bu milletin kaderi sizin elinizde değil. Bu milletin kaderi bizim elimizdedir. Kimsin sen ya...Neymiş orada bir parlamentonun başkanı. 53 yıldır Türkiye'yi AB ye almayan nasıl olur da Türkiye hakkında böyle bir karar verirsiniz. Türkiye'deki birileriyle çevirdiğiniz fırıldaklar bu millet adına değil. Bu millet kendi göbeğini kendi keser. Siz önce verdiğiniz sözleri tutun. Siz önce oralarda terör örgütlerinin temsilcilerini temizleyin. Şu anda her tarafta terör örgütünün ajanları çirit atıyor. Onlara her türlü desteği vereceksiniz, ondan sonra kalkıp Türkiye'ye AB İle ilgili müzakereler durdurulabilir diyeceksiniz. Geç kaldınız yahu, hemen kararınızı verin. Yıl sonuna kadar sabredelim, ondan sonra millete gidelim. Siz verdiğiniz hiçbir sözü tutmadınız ki biz sizinle nereye yürüyeceğiz. Bunlar dürüst değil.

Birileri kendi akıllarınca bize bu coğrafyayı dar etmeye kalkışıyor. Terbiyesiz yaptırım uygularım diyor. Senin her yerin yaptırım olsa ne yazar. Geç kalıyorsun geç. Biz de bu saldırıya cevap olarak, onların kullandığı ne kadar maşa hain varsa hepsinin başını eziyoruz, ezeceğiz. Onların topu cehennem çukurunda yansın.

Bize olmaktan ya da ölmekten başka şans tanımayanlara öyle bir cevap vereceğiz ki görmeyen duymayan kalmayacak. Dünya 5'ten büyüktür demeye devam edeceğiz. 2023 hedeflerimizi gerçekleştirmek için gece gündüz çalışmalarıma devam edeceğiz. 2053 vizyonumuzla torunlarımızın önünü biz hazırlayacağız. Yeni Türkiye 2200 yıllık devlet geleneğimizin, coğrafyamızdaki 1000 yıllık varlığımızın temeli olacak. Gözü yaşlı anaların babaların haklarını helal ettirebiliriz. Bizden sonraki nesillere olan vazifemizi yerine getirmiş oluruz. Nasırlı elleri, alınterleriyle çiftçilerimizi muhabbetle selamlıyorum.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.