Yıldırım açıkladı başkan nasıl seçilecek kim denetleyecek?

Başbakan Binali Yıldırım, Başkanlık sistemine ilişkin detayları açıkladı. Yıldırım, 'Başkan seçimle gelecek, yasama organı denetleyecek' diye konuştu.

Yıldırım açıkladı başkan nasıl seçilecek kim denetleyecek?

Başbakan Binali Yıldırım, Başkanlık sistemine ilişkin detayları açıkladı. Yıldırım, 'Başkan seçimle gelecek, yasama organı denetleyecek' diye konuştu.

23 Ekim 2016 Pazar 11:38
Yıldırım açıkladı başkan nasıl seçilecek kim denetleyecek?

Başbakan Binali Yıldırım, Afyonkarahisar'da düzenlenen ortak yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Musul'un halen Misak-ı Milli sınırları içinde olduğun hatırlatan Yıldırım,'PYD/YPG eşittir PKK'dedi. 

AK Parti'nin gündeminde yarı başkanlık veya partili başkan projesinin olmadığını açıklayan Yıldırım, "Başkanlık kapısı 15 Temmuz gecesi açılmıştır" dedi. 

 Yıldırım, "Başkan seçimle gelecek, yasama denetleyecek. Bizim düşüncemiz, sistemde 5 yıllığına başkan seçilecek. Henüz içeriğe girmedik ama eskisi gibi milletvekili seçimlerinin de 5 yılda bir olması uyum açısından yerinde olur, diye düşünüyoruz" dedi.


(Musul'daki operasyon) Koalisyon güçleri içerisinde hava ve kara unsurları var. Hava unsurları içerisinde Türkiye yer alacak. Bir hava harekatında ihtiyaç duyulduğunda bizim uçaklarımız da operasyona katılacak. Burada bir tereddüt yok, mutabakat sağlanmış durumda. Kara operasyonunda zaten şu anda Irak'ın resmi askerleri, polisi, güçleriyle Peşmergeler doğrudan yer alıyor. Ayrıca bizim Başika kampında eğittiğimiz Ninova Muhafızları var. Irak içerisinde diğer milis gruplar var. Dolayısıyla şu anda koalisyon güçlerinden doğrudan operasyonda yer alan başka ülke unsurları yok. ABD lojistik destek veriyor, arka planda Amerika da yer alıyor. Dolayısıyla kara harekatında şu anda bizim, aktif olarak operasyonların içerisinde yer almamızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir.Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Amaç DEAŞ'in temizlenmesiyse Başika'da bunu yapıyoruz. Yeni Kerbelalar oluşmasın istiyoruz. Terör, göçe ve mezhep savaşına kayıtsız kalamayız.

Ülkemizin başını ağrıtan PKK terörünün barındığı ülke Irak. Irak bize laf edeceğine önce bize orada bulunan ve ülkemizi rahatsız eden yıllardır sivil insanların hayatına kasteden, güvenlik güçlerimizi şehit eden, bu alçak hain bölücü PKK terör örgütüne yataklık yapmasınlar. Önce ülkelerine sahip çıksınlar, ülkelerindeki terör örgütlerini zapturapta alamıyorlar Türkiye'ye kafa tutuyorlar.

Türkiye olmadan bölgede plan yapmak akla ziyandır. Bölge Misak-ı Milli sınırları içindedir. Biz bir yayılım politikası içinde değiliz. Mezhep çatışmasına kim göz yumarsa katliama kapı aralar. Anadolu kültüründe mezhep ayrımı yoktur.

DEAŞ'ı sınırımızdan uzaklaştırdık. Benzer şeyi Irak'ta da şartlar icap ederse yaparız. Tereddüt olmasın. Irak'taki sınır bölgemizde arazi şartları çok zor, tamamen derin vadiler, dağlar. Dolayısıyla oradan mülteci geçişi çok zor, buna da rıza gösteremeyiz çünkü onlar arasında terör unsurları karışıp geçme riski çok yüksek. O yüzden Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin kontrolündeki bölgede, güvenli bir alan oluşturmak daha akıllıca. Ona yönelik tedbirlerimiz var.

Türkiye gerek sınırları içerisinde gerek sınırları dışarısında ulusal güvenliğini, toprak bütünlüğünü tehdit eden, vatandaşlarının can ve mal emniyetini tehlikeye sokan, her terör örgütüyle ismi ne olursa olsun ister PKK, PYD, YPG ister DEAŞ olsun isterse ne olursa olsun gereğini yaparız kimseden de izin, icazet almaya ihtiyacımız olmaz. Bu kadar açık ve net söylüyorum.

İran'la görüşüyoruz, PKK konusunda işbirliği yapıyoruz. İhtiyaç olan her bölgede güvenli bölge, güvenli alan oluşturulması prensip olarak bizim de Kuzey Irak Kürt Bölgesinin de istediği bir şey çünkü ortak tehdit aynı. Türkiye için de Kuzey Irak için de ortak tehdit PKK.

ABD'NİN YPG'YE DESTEĞİ

Bizim için YPG eşittir PKK. Terör örgütü bir başka terör örgütüyle yok edilemez. ABD'nin YPG'ye verdiği silahların yarısı PKK'ya gidiyor. ABD, bize YPG'yi terör örgütü olarak görmüyoruz diyor. Rakka için YPG ile hareket etmeyi reddettik.

ABD, Münbiç'ten YPG'nin çekilmesi için söz verdi. Terör örgütlerinin sınırdan geçmesine izin vermeyeceğiz. Operasyon güvenli alan yaratıncaya kadar devam edecek. Barzani de PKK'dan rahatsız, işbirliği yapacağız.

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMASI

Bahçeli çözüm kapılarını aralayan bir siyasetçi. Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesi sistemi değiştirdi. Kılıçdaroğlu oturduğu koltuğu görmezden geliyor. Ne tek adamı, Kılıçdaroğlu da seçilerek gelmedi mi?

Başkanlığın kapısı 15 Temmuz gecesi açılmıştır. Başkan seçimle gelecek, yasama denetleyecek. Bizim düşüncemiz, sistemde 5 yıllığına başkan seçilecek. Henüz içeriğe girmedik ama eskisi gibi milletvekili seçimlerinin de 5 yılda bir olması uyum açısından yerinde olur, diye düşünüyoruz. Değişikliği bir defa yapalım, milleti meşgul etmeyelim. Başkanlık sistemi için istişare yapacağız.

Üniter olacak, vatandaşlık tanımı tartışmaya açılmayacak. Referandum için diğer partilerin desteğine ihtiyaç var. MHP çözümden yana irade koydu. Bahçeli'nin yaklaşımını ana muhalefette göstermeli. 

Yarı başkanlık ve partili başkanlığa ihtiyaç yok. En yakın zamanda öneriyi getireceğiz.

TERÖRLE MÜCADELE

HDP terör ile arasına mesafe koymuyor. Bölge halkının bir PKK sorunu vardır. 1500-2000 arasında Türkiye'de PKK'lı terörist var.

12 noktaya operasyon yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Terör örgütleri aynı merkezden yönetiliyor.

HİLMİ ÖZKÖK'ÜN AÇIKLAMALARI

Söz konusu MGK kararında FETÖ'den bahsedilmiyor.

FETÖ İLE MÜCADELE

17-25 Aralık bizim için milattır. Ergenekon ve Balyoz vardı ama FETÖ'cüler sulandırdı. Hesap vermesi gereken FETÖ'cüler mağduriyet diyor. CHP mağduriyet konusunda görüşünü gözden geçirmeli.

Darbecilerin görevlendirme listesinde siyasetçi yok. FETÖ'yü heryerden temizlemek partiler üstü bir görev. İşin içinde kim olursa olsun affetmem.

Göreve dönecekler KHK ile ilan edilecek. İmzasız ihbarlar artık dikkate alınmayacak. FETÖ'den tutuklananlar Mehmet Ağar'ın döneminde görevliydi.


GÜLEN'İN İADESİAdil Öksüz darbenin göbeğinde yer alıyor. Soruşturmanın hızından memnun değilim. Ergenekon-Balyoz gibi sulandırılması riski var. Hızla hükümlerin verilmesi milletin rahatlaması lazım.

Hukuki süreç sürerken tutuklanmasını talep ediyoruz. İyilik beklemiyoruz, bir terör başını istiyoruz.

FİNANS SEKTÖRÜNE UYARI

Bankacılardan beklentimiz adil olmaları. Faizlerde yapılan tefecilik değildir de nedir? Önemli olan düşeni kaldırmaktır, bankalar yaşatmalı. Bankalarla oturup konuşacağız.

Kamuda işe alımları 60 bin kişiyle sınırlandırdık.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.